Zlatý retriever

Pes s filozofickým smýšlením, který není náchylný k ukvapeným činům

ZÁKLADNÍ INFORMACE

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

PŮVODNÍ VYUŽITÍ
: lovecký pes, pomáhající při přinášení ptactva na zemi i ve vodě

DNEŠNÍ VYUŽITÍ
: lovecký, asistenční canisterapeutický a záchranářský pes

KLASIFIKACE FCI

PLEMENO: FCI VII. – Retrívři, slídiči, vodní psi

SEKCE: 1 – retrívři, s pracovní zkouškou

ČÍSLO STANDARDU: 111/29.01.1999 UK

VNĚJŠÍ ZNAKY

TĚLO
Proporčně vyvážený pes s masivní stavbou těla. Hřbet je rovný, silně osvalená krátká bedra. Ocas je nošen horizontálně ve výši hřbetu, na konci není ohnutý a dosahuje k hlezenním kloubům. Žebra jsou hluboká a dobře klenutá. Dlouhé lopatky jsou šikmo položené. Lokty přiléhají těsně k tělu. Rovné přední končetiny jsou opatřeny silnými kostmi. Kolena jsou dobře zaúhlená, hlezna nejsou vytočená dovnitř ani ven. Zánártí jsou při pohledu zezadu rovná. Tlapky jsou kulaté, tzv. kočičí. Suchý a svalnatý krk má přiměřenou délku.

HLAVA
Rozměrově vyvážená hlava je dobře vymezená a umístěná na krku. Lebka je široká, ne však hrubá. Tlama je masivní, široká a hluboká. Délka hřbetu nosu se téměř shoduje s délkou lebky. Stop i týlní hrbol jsou zřetelně vyjádřeny. Středně velké uši jsou nasazené téměř v rovině očí, které jsou posazeny daleko od sebe. Skus je nůžkový.

KOHOUTKOVÁ VÝŠKA
Psi měří 56-61 cm, feny dosahují výšky 51-56 cm.

HMOTNOST
Dospěly jedinec tohoto plemene váží kolem 27-33 kg.

SRST
Rovná nebo zvlněná srst má hustou podsadu odpuzující vodu.

BARVY
Srst může mít jakýkoliv odstín zlaté nebo krémové, nesmí mít odstín dočervena nebo mahagonové barvy. Menší množství bílé barvy je přípustné, výhradně však na hrudi. Nosní houba by měla být nejlépe černá, může však pod vlivem hormonů nebo okolní teploty přechodně zesvětlat. Okraje očí jsou tmavé, oči jsou hnědé.

VLASTNOSTI

POVAHA
Zlatý retrívr je velmi společenský pes s vyrovnanou povahou. Projevuje se dobromyslně a snaží se vyhovět svému pánovi. Je klidný a agresivita je mu zcela cizí. Štěká velmi málo. Je značně přizpůsobivý. Vyniká inteligencí a rád pracuje pro svého pána. Citlivě vnímá tvrdá slova i náladu panující v domě. Nerad zůstává sám. Většina jedinců ráda plave a je sportovně založená.

SPOLEČENSKÁ CHARAKTERISTIKA
Plemeno velmi dobře vychází s jinými psy, i se zástupci stejného pohlaví. Vztah k ostatním domácím zvířatům bývá velmi dobrý, je však namístě obeznámit s nimi psa již v raném věku. S dětmi vychází velmi dobře, vzhledem k jeho dobromyslnosti je však třeba spíše dohlédnout na děti, aby psa nějak netrápily. Někteří jedinci se chovají ostražitě k neznámým návštěvníkům, jsou to však výjimky. Zlatý retrívr je v první řadě lidumil, který každou návštěvu, žádoucí či nežádoucí přijme přátelsky.

SOUŽITÍ

PÉČE
Srst je nutno pravidelně česat a kartáčovat, především na místech, kde by mohla plstnatět, jako například na kalhotách. Pravidelně zastříhávejte chlupy vyrůstající mezi polštářky na tlapkách, drží se v nich kamínky a různé nečistoty, které pak psovi vadí při chůzi. Čas od času prohlížejte uši a případně vystřihejte příliš husté chlupy kolem zvukovodu pod chlopní ucha. Předejdete tak jeho případnému ucpání a zánětu ucha. Nejméně jednou ročně by se měla srst trimovat (ručně vyškubat), aby si podržela hezký vzhled. Psi účastnící se výstav vyžadují v tomto ohledu více péče.

VÝCHOVA
Zlatý retrívr se učí velmi rychle a to, co se naučil, si pamatuje celý život. Nikdy jej nevychovávejte tvrdou rukou, dopustili byste se násilí na jeho citlivé duši. Výcvik odměňujte a buďte důslední. Za dobré chování nezapomeňte psa odměnit.

POHYB
Zlatý retrívr je velmi přizpůsobivý a podvolí se životnímu rytmu svého majitele. Znamená-li to však, že se s ním málo chodí na procházky a má málo možností vydovádět se, nemůže být šťastný. Toto plemeno potřebuje více pohybu, má velkou výdrž a rádo pobývá venku. Většina zlatých retrívrů miluje plavání a aportování. Každý z nich jde s nadšením na dlouhou vycházku bez vodítka do přírody. V dospělosti můžete svého retrívra pravidelně nechyt běhat vedle kola.


MOŽNOSTI VYUŽITÍ
Plemeno je častým účastníkem téměř všech psích sportů, jako jsou hry s míčkem, poslušnost, obedience a obratnost. Dále je v celém světě nasazován jako pracovní plemeno, mimo jiné jako policejní, slepecký a záchranářský pes. Díky svému výbornému čichu se může dobře naučit i stopovat. Svou původní funkci, aportování vodních ptáků, ovládá rovněž stále ještě skvěle. Zlatý retrívr však v současné době v drtivé většině plní funkci psa do rodiny.

ZAJÍMAVOSTI

INTELIGENTNÍ MAZEL

Díky úžasné povaze a vysoké inteligenci bývá zlatý retrívr hojně využíván jako asistenční pes nebo canisterapeut. Pokud je štěně k tomuto výcviku vedeno od malička, nevadí mu manipulace, je trpělivý, klidný a pozorný. V opačném případě vám může z roztomilé kuličky vyrůst i malý nezbeda, který vymýšlí lumpárny – plemeno není zárukou vychovaného psa bez zapojení majitelů. Proto je nutné zlaťáka zabavit a trénovat jeho bystrou hlavičku. Velice rychle se učí, a tak vám jeho výchova a výcvik nedá moc práce. A pokud budete využívat odměny, snese vám i modré z nebe! Za dobrotu, pohlazení nebo hru pro vás udělá téměř cokoliv!

VŠESTRANNÝ SPOLEČNÍK

Pokud hledáte chlupáče, který se rád vyvalí na zahradě nebo doma v obýváku a zároveň vás s chutí doprovodí na výletě, procházce nebo při sportování, je zlatý retrívr ideální volba! Se zlaťákem se můžete věnovat různým psím sportům nebo si jen užívat běžného života. Je rád v přírodě a miluje vodu a plavání. Hodí se k domečku se zahradou, ale s dostatkem pozornosti a pohybu bude šťastný i v městském bytě. Rozhodně si nezaslouží celodenní odložení v kotci nebo na dvorku – tento dobrák potřebuje lidskou společnost, aby mohl rozdávat lásku!

SEŽERE, CO NAJDE…

Snad jediným nešvarem tohoto plemene je jeho žravost. Retrívři jsou náruživí jedlíci, kteří nemají problém sníst opravdu téměř cokoliv. Leckdy včetně nepříliš poživatelných věcí nebo různých zbytků, které venku najdou. Občas tak mohou trpět na zažívací potíže, různé záněty žaludku a podobné nemoci. Též díky tomu – především v kombinaci s nedostatkem pohybu – mají sklony k obezitě.CHOV

Chov v České republice zaštiťují dva kluby – Klub chovatelů loveckých slídičů (KCHLS) a Retriever klub CZ (RK CZ).

V KCHLS jsou retrívři chováni v rámci sekce, protože klub zaštiťuje i další plemena z VIII. skupiny FCI – anglického kokršpaněla, anglického špringršpaněla, velššpingršpaněla, německého křepeláka, vodní psy a plemeno kooikerhondje.
RK naproti tomu zaštiťuje pouze chov retrívrů – všech šest plemen.

Chovné podmínky jsou u obou klubů stejné.

Dotyčný jedinec musí ve věku nad dvanáct měsíců navštívit minimálně dvě výstavy, z nichž jedna musí být tzv. „vyššího typu“ – tedy národní, mezinárodní, klubová, speciální – a získat na nich ocenění alespoň velmi dobrá. Na výstavě (nebo bonitaci, či u poradce chovu) se pak pes nechá přeměřit a spočítají se mu zuby. Oba údaje potvrdí pověřená osoba do průkazu původu. Pro chov musí pes splňovat kohoutkovou výšku v rozmezí 56 – 61 cm, fena pak 51 – 56 cm. Bez ohledu na pohlaví musí mít žadatel o chovnost nůžkový skus a smí mu chybět maximálně dva zuby kromě řezáků a špičáků.

Druhým krokem k chovnosti je složení alespoň základních loveckých zkoušek. Stačí OVVR (Ověření vrozených vloh retrívrů), kde se přezkušuje aport z vody a povaha psa a kde se tedy z chovu vyloučí bázliví, agresivní či vody se bojící jedinci. Případně je možné složit jakoukoliv klubovou loveckou zkoušku.


Poslední podmínkou pro chov je zdravotní hledisko. Povinné je nechat po roce věku psovi zrentgenovat kyčle a lokty a snímky nechat posoudit u klubem pověřeného veterináře. Výsledek kyčlí (DKK) smí být v rozsahu A/A až C/C (tedy 0/0 až 2/2) s tím, že jedinec s vyhodnoceným stupněm DKK A/C až C/C smí být pářen pouze ve spojení s DKK A/A až B/B.  Rentgen loktů (DLK) má pro chov pouze informativní charakter a výsledek nikterak neovlivňuje chovnost daného jedince.