Někdy můžete narazit na chovná zařízení, ve kterých psi žijí v nevyhovujících podmínkách a na dodržování zásad dobrého chovu se nedbá. Cílem jsou zpravidla jen peníze. Mezi pejskáři/kočkáři se jim někdy hanlivě říká “továrny na štěňata/koťata”.

Problém podobných zařízení spočívá v tom, že ve snaze o co největší zisk zde mohou zvířata často trpět – nedostatkem potravy, vody, životního prostoru nebo zdravotní péče.

Štěňata/koťata se zde rodí bez ohledu na zdravotní stav či původ rodičů. Feny bývají kryty při každém hárání, čemuž nasvědčují i početně menší vrhy. Je to v rozporu s pravidly chovu.

V posledních letech byly v některých zemích schváleny zákony upravující podmínky chovu psů/koček. Bojovníci za práva zvířat nicméně tvrdí, že zákonné požadavky skutečným potřebám zvířat stále ještě neodpovídají a nedokážou “továrny na štěňata/koťata” vymýtit.

Nevíte jak a kde si štěňátko/koťátko vybrat nebo váháte, zda si pořídit psa/kočku s rodokmenem?

Přečtete si informace na stránkách stop-mnozitelum.cz, kde najdete průvodce výběrem štěňátka/koťátka a kde se dozvíte, kdo jsou to množitelé a co jsou to množírny, jaký je rozdíl mezi zvířaty s průkazem původu a bez něj a proč nemáte množit své zvíře bez průkazu původu.

SIGNÁLY NASVĚDČUJÍCÍ MNOŽÍRNÁM A NEPOCTIVÝM CHOVATELŮM ZVÍŘAT

  • Chovatel nechce pustit na místo, kde psy/kočky drží, abyste si štěně/kotě sami vybrali a podívali se na jeho rodiče.
  • Chovatel je ochoten vám štěně/kotě poslat, aniž by vás předtím viděl.
  • Chovatel nepožaduje podepsání smlouvy nebo nenabídne, že si vezme psa/kočku zpět, pokud něco nebude v pořádku.
  • Chovatel se nedotazuje na vaše zkušenosti a podmínky nebo na vás nežádá reference.
  • Chovatel není schopen zodpovědět jakýkoli dotaz související s plemenem a s rodiči psa/kočky, kterého kupujete.